Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

22. 11. 2021 8:05:43
Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem, kdo na situaci nejvíce prodělá a především, zda a jaké existuje řešení tohoto problému.

Co to je NEflace?

Situace s největším meziročním nárůstem od roku 2008, kdy panovala ekonomická krize v podobě velké recese, si zaslouží nový ekonomický pojem „neflace“. Je to inflace, která má charakteristiku „nežádoucí, nefér, nezdravá a nereálná“, ale pozor nikoli neočekávaná. Abychom mohli neflaci pochopit, musíme se zaměřit na její kořeny. Ekonomická nerovnováha inflačního typu jako taková není žádný ojedinělý jev, ale v tomto případě se už jedná vyloženě o vážnou poruchu celého systému, pomalu ale jistě ústící v hrozbu zvyšování cenové hladiny, kterou se nepodaří jen tak zastavit. Viníky neflace jsou hlavně naši politici a centrální bankéři, první prohlubují deficit státního rozpočtu a tlačí na neustále hnojení ekonomiky tištěním nových peněz, druzí nedrží tištění peněz dostatečně na uzdě pomocí monetární a fiskální politiky. Výsledkem nemůže být nic jiného než inflační spirála, navíc odhaduji, že se roztočí ještě rychleji, na konci roku přijdou požadavky na růst mezd, to prodraží ceny zboží, opět vyvolá další tlaky na mzdy a stále dokola. Navíc ceny energií kvůli Green Dealu letí raketově vzhůru, což ještě pomůže neflaci urvat se ze řetězu.

Kdo na to doplatí nejvíc?

Neflace není fér, ohrožuje hlavně příjemce fixních důchodů, bohužel v realitě jsou to ti nejzranitelnější, patří k nim většina seniorů nebo invalidních důchodců. Valorizace jejich důchodů nebude stíhat zběsilé neflační tempo, takže se budou reálně propadat do chudoby a zvýší se sociální napětí ve společnosti. Postiženi budou také majitelé úspor, kdo se celý život choval šetrně, aby si mohl na stáří něco dopřát, tak tomu úspory v bance požere neflace. Nezdravá inflace se ale dotkne nás všech, rostoucí ceny potravin, služeb a energií jste jistě již zaznamenali, navíc jak jsem v psal v jednom ze svých minulých článků, ve skutečnosti je inflace vyšší, protože její výpočet pomocí spotřebního koše velmi špatně odráží realitu.

Jaké budou další následky nezdravé inflace?

S neflací se pořádně zapotí i všichni, kteří využívají hypotéky a půjčky. Vzhledem k tomu, že Česká národní banka šlápla na brzdu a nedávno zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 %, je jen otázkou času kdy se toto zvýšení přelije i do hypotečního trhu. Razantní krok ČNB jsem očekával, ale dle mého názoru přichází poněkud pozdě a sám o sobě zřejmě nebude schopen přehřátou ekonomiku, kde nerovnováhu vytváří hlavně agregátní poptávka, ochladit. Ale zpět k hypotékám, pokud vám končí fixace, tak máte jedinou jistotu, připlatíte si. Spolu s vyššími zálohami za plyn a elektřinu je to další kudla do zad střední třídě. Jediná výhoda možná nastane v podobě ochlazení značně přehřátého trhu s nemovitostmi, jenže to asi nebude nijak rychlé, v tuto chvíli zásluhou neflace lidé hledají každou jinou možnost, jak se ochránit před nefér inflací a svoje úspory investovat jinam než do uložení v bance, protože to se prostě nevyplatí.

Co bude dál?

Vzhledem k dramatickému nárůstu cen průmyslových výrobců meziročně o 11,6 %, což je za skoro třicet let nejvyšší číslo, tak neočekávám, že by se neflaci za pomocí zvýšených sazeb ČNB povedlo vrátit do klece. Naopak, nezdravá inflace se ještě více rozjede a na počátku příštího roku bude atakovat dvoucifernou hranici. Nejlepší řešení by bylo navrátit se k ekonomické racionalitě a vyrovnaným státním rozpočtům, které nedovolí bezuzdné tištění peněz. Ale zatím to vypadá, že ekonomická nerovnováha vítězí a ani od nové vlády se úsporné politiky jen tak nedočkáme, takže neflace bude řádit vesele dál.

A že je neflace (anglicky unflation) jen marketing starých známých ekonomických pojmů? Dozajista. Nicméně je nová dobá, plná mladých, moderních názorů. Neflace do ní tedy jako termín jistě patří.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ministerstvo-financi-inflace-hdp-verejne-finance.A211109_154608_ekonomika_maz

https://www.idnes.cz/finance/investovani/ronda-invest-investice-do-nemovitosti-inflace.A211108_102419_inv_vok

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cnb-urokove-sazby-zvyseni-inflace.A211104_143128_ekonomika_mato

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/prumysl-stavebnictvi-zemedelstvi-ceny-inflace-zdrazovani.A211116_100239_ekonomika_mato

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 22.11.2021 8:05 | karma článku: 31.30 | přečteno: 4518x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 5077 | Diskuse

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 3720 | Diskuse

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 3284 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Když od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům, slýcháme občas, že průběžný systém může měnit jen tři pa

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 130 | Diskuse

Evžen Korec

Další bruselský nesmysl: Zákaz plynových kotlů omezí stovky tisíc českých domácností.

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů.

29.11.2023 v 10:52 | Karma článku: 45.91 | Přečteno: 9657 | Diskuse

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 239 | Diskuse

Tomáš Flaška

Školství stávkovalo, a proč vlastně?

Prý malé platy pomocného personálu, prý málo učitelů, prý nedostatečné investice ... všechno to má jeden jediný společný faktor, a to jsou chybějící peníze.

28.11.2023 v 10:05 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 982 | Diskuse

Tomáš Flaška

Proč nestávkuji?

Jsem živnostník. Dokážete si představit stávkujícího živnostníka? Dokážete si vůbec představit jak má živnostník hájit své zájmy? Proti komu? Proti zaměstnavateli, tedy zákazníkům? A jakou formou?

27.11.2023 v 7:23 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 6927 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6223

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...