Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Soumrak střední třídy v Česku

25. 08. 2021 11:35:12
Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc.

Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc. Bohužel pro nás všechny je to střední třída, a ačkoli se politické strany tváří, jak budou usilovně zlepšovat životní podmínky právě těchto lidí, tak realita je dost odlišná.

Kdo tam vlastně patří

Pojďme si na začátek definovat, kdo to je vlastně střední třída a proč hraje v ekonomice tak zásadní roli. Podle zakladatele sociologie Maxe Webera lze střední společenskou třídu definovat mezi vyšší a dělnickou třídou, v našem západním pojetí ji Roger Scruton připisuje ještě další vlastnosti, jako jsou určitá úroveň všeobecné vzdělanosti, materiální úroveň v podobě soukromého vlastnictví a tendence k politickému kompromisu. Britský sociolog Anthony Giddens přišel s konkrétním rozdělením do tří skupin platným i u nás, první je stará střední třída, kam patří drobní podnikatelé, živnostníci, majitelé menších obchodů a soukromí zemědělci, další podskupinu tvoří vyšší střední třída v podobě odborníků, jako jsou lékaři, a vedoucích pracovníků, poslední podskupina nižší střední třídy je složená z učitelů, nižších úředníků nebo zdravotních sester. OECD považuje za střední třídu obyvatele s příjmem 75 % až 200 % mediánu, což považuji za rozumnější definici než násobky průměrné mzdy, která ekonomickou realitu vystihuje poněkud zkresleně.

Význam střední třídy pro demokratický stát a ekonomiku je nesporný, dalo by se říci, že tvoří přímo jakési makroekonomické ukotvení a na jejich bedrech leží financování státu pomocí daní, které v podstatě udržují ve státě sociální smír mezi nejbohatšími a nejchudšími.

Co ohrožuje střední třídu?

Již před dvěma lety vyšla studie OECD, popisující ždímání kapes střední třídy. Nejvyšší ohrožení stability této společenské vrstvy jak autoři, tak já osobně, spatřují v raketovém zdražování bydlení. Momentálně u nás máme čtvrtý nejvyšší růst cen nemovitostí v EU a v prvním kvartále tohoto roku byl růst cen domů a bytů 11,9 %, vzhledem k růstu cen stavebních materiálů a inflaci neočekávám, že druhý kvartál bude lepší, spíše naopak. Teď si dejte do souvislosti tato čísla s růstem mezd také v prvním kvartálu 2021, průměrná mzda poskočila výše o 3,2 % a to ještě musíme počítat s faktem, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Vychází mi z toho celkem jednoduchá rovnice, kde je příslušník střední třídy v minusu a zoufale se za pomocí hypotéky a úvěrů na bydlení snaží dohnat pádícího koně v podobě cen bydlení utržených ze řetězu. Řešením bytové krize určitě nejsou levičácké nápady na pokutování dlouhodobě neobsazených bytů nebo přísné zdanění investičních bytů, již jsem minulosti napsal, že zásadní je podpořit výstavbu nových bytů zejména těch obecních a státních, s tím souvisí i potřeba zrychlení stavebního řízení a po vzoru Vídně opakovat lidem, že bydlet v nájmu není žádná ostuda.

Daně a inflace útočí

Vraťme se k našemu usouženému závodníkovi, jakoby nestačilo, že musí stíhat tempo růstu cen nemovitostí, tak mu ještě stát do obou kapes přidá zátěž. Do první mu naloží zvýšení daní, které už v podstatě připouští po volbách i vládní strany, protože díra ve státním rozpočtu se musí nějak zalátat. Na nejchudších si nic nevezmete, jejich daňový odvod je minimální a nejbohatší zase umí v daňové optimalizaci dobře chodit, takže střední třída to jako vždy odnese.

Do druhé kapsy se ještě vejde závaží v podobě rostoucí inflace, která střední třídě nejen požírá případné úspory, ale také jim komplikuje rodinné rozpočty. Poslední údaj za červenec je růst cen o 3,4 % a inflační výhled vypadá na další růst. Pokud v souvislosti s inflací podíváme na reálný růst mezd, tedy růst očištěný o růst spotřebitelských cen, tak v prvním čtvrtletí tohoto roku to bylo pouze 1 % a stále opakuji, mzdy zdaleka reálně nerostly všem příslušníkům střední třídy. Tištění peněz a následné hnojení ekonomiky se prostě muselo projevit, když k tomu přidáte bezuzdné rozhazování státu, tak je to pro střední třídu hodně jedovatý koktejl, který bude muset vypít až do dna.

Závěrem jen dodám, že silnou a produktivní střední třídu potřebujeme všichni, chudí se bez ní propadnou ještě níže do pasti chudoby a bohatí se vystavují riziku sociálních nepokojů. Je na čase obrátit role, stát by měl být kvalitním sluhou pro střední třídu, která si ho platí a ne naopak, protože jedině tudy vede cesta k prosperitě.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-inflace-zdrazovani-ekonomove-seidler-kovanda.A210806_114822_ekonomika_jla

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/finance-ceny-ekonomika.A210818_191327_domaci_kzem

https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/nemovitost-byt-cena-rust-reality.A210819_110447_viteze_daja

Autor: Miroslav Křížek | středa 25.8.2021 11:35 | karma článku: 40.63 | přečteno: 6399x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 5077 | Diskuse

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 4518 | Diskuse

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 3720 | Diskuse

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 3284 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Příprava nové kapacitní komunikace I/73 pokračuje

Již dlouhodobě se zasazuji o výstavbu nové kapacitní komunikace I/73 a přestože vše nejde tak rychle, jak by si mnozí přáli, tak se pomalými krůčky blížíme ke kýženému výsledku.

1.12.2023 v 19:24 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 115 |

Daniela Kovářová

Potraty a vraždy

Potrat, eufemisticky zvaný „přerušení těhotenství zánikem plodu“, je dovolen[1] do 12. týdne těhotenství, resp. u biologických vad do 24. týdne od početí. Jde o administrativní úkon, operaci, sociální opatření nebo vraždu?

30.11.2023 v 9:48 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 417 | Diskuse

Petr Lachnit

Dobrých inženýrů je mnoho, ale každý talentovaný učitel je nenahraditelný!

Budoucí premiér Petr Fiala uvedl 5. listopadu 2019 na svém facebooku: „Požadujeme zvýšení platů učitelů na 150 % průměrné mzdy. Učitelé potřebují skutečné peníze, za prázdné sliby Andreje Babiše si nic nekoupí.“

30.11.2023 v 8:50 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Po celou svou profesionální kariéru dělám na nejrůznějších pracovních úrovních rozpočty. Dříve i dnes na úrovni podnikové, firemní.

29.11.2023 v 14:59 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 153 |
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6223

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...