Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Vysokým zdaněním bohatých k rovnosti? Nesmysl!

12. 04. 2021 7:52:06
Z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel.

K tomuto článku mě vyprovokovalo poslední zasedání Mezinárodního měnového fondu na začátku dubna, jehož nejviditelnějším výstupem byl návrh na výraznější progresivní zdanění příjmů bohatých a více tlačit na výběr daní z nemovitosti či daní dědických. Dále by státy měly mít v záloze vyšší majetkové daně, pokud by předchozí opatření nevedla ke kýženému cíli. Pokud se ptáte, jakýže cíl renomovaná organizace sleduje, tak je to snížení nerovnosti a zabránění případným sociálním nepokojům ve světě.

Rovnostářství versus ekonomická teorie

Ušlechtilé cíle jsou však vždy líbivou maskou všech snah o přerozdělování a přesouvání majetku od jedné skupiny k druhé. Má to však jedno ohromné ale, a sice že v minulosti snahy o rovnostářskou společnost nikdy nebyly úspěšné a není žádný důvod se domnívat, že tentokrát tomu bude naopak. My jsme tu pokus o socialistický ráj na zemi, kde by měl každý dostávat podle svých potřeb, ale přispíval podle svých schopností, už jednou měli a jak to nakonec dopadlo, víme všichni.

Člověk se přirozeně chová ekonomicky racionálně, aniž by si to příliš uvědomoval. Zejména z toho důvodu, že ekonomická racionalita je v konečném důsledku nejvýhodnější. S tím přišli v ekonomii už pozitivisté a pojem „economic man“ se objevuje již v textech filosofa a liberálního ekonoma Johna Stuarta Milla v 19. století. Ovšem pravdu mají i oponenti z řad behaviorálních ekonomů, kteří tvrdí, že ekonomická racionalita je ovlivněna omezením ze strany okolí.

Dopady vysokého zdanění v praxi

Při převedení suché ekonomické teorie na konkrétní případ, kdy politici navýší zdanění bohatých, bude následovat hned několik věcí. Za prvé poklesne motivace ke studiu a k práci, ostatně proč byste si měli zvyšovat kvalifikaci nebo víc pracovat, když vám stát peníze sebere a přerozdělí je třeba i těm, kteří se k nízkým příjmům dostali kvůli své lenosti. Samozřejmostí je, že státu během přerozdělování zůstane část peněz za nehty a posílí úřednický aparát. To také zrovna nemotivuje ke snaze být úspěšný a více vydělávat.

Druhým problémem je, že vysoce kvalifikovaná pracovní síla, jako třeba odborník na IT systémy nebo špičkový lékař, může zemi s neúměrným zdaněním příjmu lehce opustit a přesunout se do státu s výhodnějšími podmínkami. Tihle lidé navíc většinou slušně ovládají nějaký světový jazyk, proto pro ně nebude problém se přestěhovat. Státu s vysokým zdaněním pak zbydou pouze oči pro pláč a méně kvalifikovaná pracovní síla, na což zareaguje také celkové směřování země do kategorie levné montovny pro vyspělejší státy. Nehledě na to, že mladí lidé nebudou mít patřičné vzory, proč něco dokázat nebo se přemáhat, když kolem sebe neuvidí úspěšné vysokoškoláky nebo kvalifikované řemeslníky s prosperujícím podnikem.

Třetím důsledkem vysokého zdanění je zvýšená pravděpodobnost daňových úniků, kdy nakonec stát může přijít o více peněz, než kdyby se držel rozumné výše daní. Nemusí se nám to líbit, ale tendence k daňovým únikům tu byla u určitého procenta poplatníků snad od zavedení daní. Lafferova křivka nám to hezky vysvětluje z pohledu ekonomické teorie, stát podle ní může maximalizovat výběr daní jen do určitého momentu optimální daňové sazby, křivka se v tomto momentě láme směrem dolů a vyšší daňová sazba neznamená vyšší příjem do veřejných rozpočtů, protože je oslabována motivace ekonomických subjektů k vyšším výkonům.

Socialisté chtějí chudší ještě chudší

Mantrou socialistů je jakási teorie, že v kapitalismu jsou produktivní zdroje v soukromém vlastnictví, ale značná část společenského produktu, který tyto zdroje vyprodukují, by měla být veřejně kontrolována a „demokraticky“ přerozdělována těm dole. Výraz demokraticky je v uvozovkách schválně, protože o tom, co je demokratické by samozřejmě rozhodovala jakási socialistická elita a navíc s právem určovat, komu přesně bude zdroje přerozdělovat. Nikdo nemůže dát socialistům lepší odpověď na jejich stesky, že se zvyšuje propast mezi chudými a bohatými, než legendární britská premiérka Margaret Thatcher. Železná lady při jednom zasedání sněmovny přesně vystihla, o co vlastně socialistům jde a na jednoho socialistického poslance briskně zareagovala: „On by radši viděl chudé chudší, jen když bohatí zchudnou. To je socialistická politika!“

S tím nemohu než souhlasit a dodávám, že z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel, protože řečeno opět s baronkou Thatcherovou „Problém se socialismem spočívá v tom, že ani peněženky těch druhých nejsou bezedné“. Stát má být štíhlý, efektivní a vybírat daně v co možná nejnižších daňových sazbách.

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/zvysit-dane-bohatym-je-navrat-do-normalizace-odnese-to-stredni-trida-rika-ekonom-_201702212010_pholinkova

https://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/internationaler-waehrungsfonds-iwf-fordert-hoehere-steuern-fuer-reiche-a-f5a12ca7-72e5-482e-9032-d742a1e435f8

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nerovnost-covid-pandemie-centralni-banka-sazby-svedsko.A210121_154429_eko-zahranicni_mato

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cssd-jan-hamacek-koronavirus.A210322_192445_domaci_lsv

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 12.4.2021 7:52 | karma článku: 41.81 | přečteno: 7209x

Další články blogera

Miroslav Křížek

(Ne)mocný hypoteční trh

Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě je v současnosti i ekonomicky zajímavou alternativou.

3.6.2021 v 9:18 | Karma článku: 30.39 | Přečteno: 3688 | Diskuse

Miroslav Křížek

Po zimě přijde jaro

Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst.

4.5.2021 v 10:04 | Karma článku: 31.52 | Přečteno: 4335 | Diskuse

Miroslav Křížek

Mars útočí!

Tento článek má za úkol po dlouhé době trochu pobavit a odlehčit, byť řada v něm uvedených opatření je legrační pouze do doby, než jejich absurditu plně pocítíte na vlastní kůži a pak už tak legrační nejsou.

22.3.2021 v 9:04 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 9555 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Borovec

Proč být radši investorem než filantropem.

Pokud chceš zlepšit svět k lepšímu, kým se staneš? Filantropem, nebo Investorem. Ekonomové mají jasno.

18.6.2021 v 16:20 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 181 | Diskuse

Luboš Smrčka

Biden sklízí Trumpa protože za rohem je Čína

Průlom po sedmnácti letech! Na dohled je ukončení nejdelšího obchodního sporu mezi USA a EU. Ten se sice týká státní podpory v od běžného spotřebitele odtažité oblasti výroby letadel, ale soužil milovníky vína i motorek.

18.6.2021 v 7:51 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 267 | Diskuse

Richard Neugebauer

Inflace je zlo a příliš nízká nezaměstnanost je katastrofa

Zdánlivě se nic hrozného neděje. Mladé trápí drahé byty v Praze, staří se poněkud uklidnili rostoucími důchody, "záslužné profese" se konečně dočkaly prémií ... ale časovaná bomba tiká ....

17.6.2021 v 8:20 | Karma článku: 19.85 | Přečteno: 440 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Vládní i opoziční populismus nezná mezí

Už koncem července 2020 premiér Andrej Babiš navrhl zvýšení valorizace důchodů o 60 korun. Spoluvládní ČSSD v tom viděla příležitost.

16.6.2021 v 8:00 | Karma článku: 45.33 | Přečteno: 9703 | Diskuse

Lukas Baloga

Vývoj „korona" farmaceutických firem

Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme.

14.6.2021 v 11:04 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 34.57 Průměrná čtenost 6294

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory. Řadový člen politické strany - Trikolóra.

Najdete na iDNES.cz