Proč leží moc v této zemi na ulici

14. 10. 2020 8:35:56
Premiér by měl sebrat poslední zbytky sebeúcty, a pokud není schopen působit na lidi jako důvěryhodný a názorově pevný lídr, kterého nevláčí průzkumy veřejného mínění, tak by měl odstoupit.

Řídí nás nemehla

Také se vám čím dál častěji v mysli promítá tenhle předvolební slogan Andreje Babiše, který nás z billboardů po celé republice ubezpečoval, jak jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla? Obávám se, že ani marketingový mág Prchal nepředpokládal, že dojde k tak černému naplnění jeho slov.

Možná si řeknete, že kopnout si do vlády teď může každý a na jejich místě bychom také nevěděli, co máme pořádně dělat. Jenže my si je neplatíme za neschopnost, zbabělost a vyhrožování, my si tuhle partu z našich daní velkoryse dotujeme proto, aby kvalifikovaně rozhodovali a přijali patřičná opatření, která by na jedné straně chránila naše zdraví a na druhé nedecimovala ekonomiku.

Podnikatelé přes palubu

Když to vezmeme popořadě, tak na jaře nikdo nic pořádně nevěděl, počáteční zmatek by se tudíž dal odpustit. Co však omluvitelné není, je půl bilionový dluh a žádné výsledky, vláda musela minimálně selským rozumem dojít ke skutečnosti, že vir sám od sebe nezmizí a se zhoršeným podzimním počasím se situace rozhodně nezlepší, právě naopak. Naši čelní představitelé navíc selhali v podpoře postižených sektorů, která byla pomalá a zmatečná, jak už jsem psal ve svém starším článku. Podnikatelé často museli podporu z programu Anticovid vracet, někdy kvůli administrativní chybě, která sice byla na jejich straně, ale přičtěte si stres ze ztráty příjmů a zodpovědnost za zaměstnance a hned pochopíte, že úředníci by měli spíš být více nápomocní než rozdávat pokuty.

Na úterý 13. října připadá den soukromého podnikání, nevím, zda se mám hořkosladce smát nebo brečet, jaký dárek od naší vlády podnikatelé dostali. V gastronomii v podstatě ze dne na den musí zavřít své provozovny a přizpůsobit se na provoz výdejních okének, pokud mají vůbec tu možnost, pokud možnost nemají a zkrachují, tak jim ještě prezident přidá na náladě, protože podle něj „zkrachují jen neschopní“. Premiér sice včera slíbil, že postižené obory dostanou od státu náhradu, ale lidé mu už logicky nevěří ani slovo.

Fatální ztráta důvěry

Problém ztráty důvěry naší vlády je podle mě nejzásadnější a od něj se odvíjí i neochota části občanů přijímat logická, jednoduchá opatření jakými jsou roušky, rozestupy a desinfekce rukou. Důvěra je totiž ze slova věřit, a jak můžete věřit někomu, kdo přesouvá vlastní zodpovědnost tu na epidemiology, tu na ministra zdravotnictví a někdy na ministra školství, což premiér v tuto chvíli přesně dělá. Všimli jste si, jak najednou nenápadně mizí z tiskovek a předsouvá místo sebe pěšáky? Trik marketingového týmu kolem Babiše ale už průměrný volič snadno prokoukne, takže nebude fungovat příliš dlouho. V těžkých chvílích lidé potřebují srozumitelná a jasná vyjádření s přesně formulovanými podmínkami, nikoli blábolení a vyhrožování, že si za všechno můžeme sami svým chování. Tahle alibistická výmluva z úst premiéra nebyla jen jeho osobním selháním, ale odstrašující ukázkou, že Babiš nezapomněl nic z praktik dávno minulých, mezi které zastrašování a výhrůžky neomylně patřily. Třešinkou na dortu bylo vystoupení premiéra na poslední tiskové konferenci, nevím, zda se pokouší svým vystoupením nahradit divadelní představení v kategorii absurdní drama, ale rozhodně jsem z něj neměl dojem, že celá vláda má vůbec nějaký plán. A jsme opět u té důvěry, přece nikdo z vás nevěří někomu, kdo evidentně neví, co dělá.

Premiér by měl sebrat poslední zbytky sebeúcty, a pokud není schopen působit na lidi jako důvěryhodný a názorově pevný lídr, kterého nevláčí průzkumy veřejného mínění, tak by měl odstoupit. Jak se říká, není čas ztrácet čas a teď to platí dvojnásob, nepotřebujeme nekompetentní politiky, ale krizového manažera, který přesně nastaví podmínky a hlavně dodá lidem víru, že to zvládneme. Nebudeme si nalhávat, že nás čekají snadné časy, ale potřebujeme naději a ta se s touhle vládou vykřesává bohužel jen hodně těžko.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-vlada-jednani-opatreni-zprisneni-narust-pripadu.A201012_134752_domaci_brzy

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-prymula-zruseny-projev-ministr-zdravotnictvi-vlada-jednani-koronavirus.A201012_210312_domaci_vlc?zdroj=vybava_recombee

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lockdown-koronavirus-babis-covid-prohlaseni-hamacek-prymula.A201010_155559_domaci_maka

https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=758750

Autor: Miroslav Křížek | středa 14.10.2020 8:35 | karma článku: 38.77 | přečteno: 3957x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 5097 | Diskuse

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 4534 | Diskuse

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 3738 | Diskuse

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 3285 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Daniela Kovářová

Český právní řád a unijní právo

Následující text je pohledem senátorky, která se setkává s právem Evropské unie a s novými legislativními návrhy v každodenním provozu. Bohužel. Implementace jsou totiž skoro nejdůležitější součástí agendy zákonodárců.

1.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jan Bartošek

V Praze se sešli premiéři V4 aneb Být tak zlatou muškou…

Výsledky i celkové veřejné vyznění pražského setkání premiérů V4 nejspíš nikoho moc nenadchlo. Sešla se poměrně nesourodá čtyřka (lidsky i politicky).

1.3.2024 v 11:11 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 256 | Diskuse

Tomáš Kubín

Předsedkyně Evropské komise na Green Deal a emise zvysoka kašle.

Ztělesněním přísloví „Káže vodu a pije víno“ je předsedkyně Evropské komise. Má plná ústa Green Dealu a snižování emisí, sama se ale rozhodně nenechá nijak omezovat.

29.2.2024 v 12:16 | Karma článku: 31.41 | Přečteno: 657 |

Jiří Paroubek

Naše kletba, současný premiér taky do vězení?

V českých médiích jsem minulý týden narazil na zajímavá fakta. Od začátku 20. století, tedy významného přelomu v dějinách našich i evropských, bylo vězněno 10 čs. či českých premiérů.

29.2.2024 v 10:02 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 645 | Diskuse

Bernard Habenicht

Na život a na smrt.

Již brzo budeme slavit 75 let od podpisu Severoatlantické smlouvy, tedy NATO. Také tomu bude oblých 25 let, kdy jsme k obrannému sdružení svobodných států i my přistoupili: „Na život a na smrt“. No slavit. Jestli bude vůbec co!

28.2.2024 v 12:39 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 283 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6227

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...