Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Necháme ekonomiku nadechnout?

29. 09. 2020 7:01:53
Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu!

Druhá vlna pandemie nemoci covid-19 bude jistě mít další dopad na naši ekonomiku. A je už zřejmě všem jasné, že v pozitivním smyslu to nebude.

Ohrožené obory

Nezačínám článek příliš optimisticky, ale je potřeba se smířit s realitou dalších ekonomických potíží, které kvůli nastupující druhé vlně pandemie jistě přijdou. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, jaké obory se zřejmě dostanou do ještě větší krize, a které naopak budou prosperovat. Podle celosvětové analýzy poradenské společnosti Simon-Kucher, lze rozdělit současnou ekonomiku na obory ohrožené, tedy s největším negativním dopadem, kam logicky patří segment cestování, turismu, dopravy, ale také prodej spotřebního zboží nepotravinového typu a maloobchod. Navíc sem řadí pro nás tak životně důležitý automotive, tedy veškerou produkci související s výrobou automobilů. Tento poznatek může být pro českou ekonomiku likvidační, budeme mít spoustu přeplněných parkovišť novými auty a problém je prodat, navíc se bude dál vyrábět na sklad a potíže se tím ještě znásobí. Již dlouhodobě upozorňuji na nutnost restrukturalizace průmyslové výroby, ta je dnes tvořena 26% právě automobilovou výrobou a to se nám teď může vymstít.

Krize jako příležitost k restrukturalizaci ekonomiky

Jenže jakým směrem ekonomiku restrukturalizovat, aby došlo k efektivním přínosům pro nás všechny? Zaměřit se na obory, které jsou v tuto chvíli prosperující a poptávka po jejich produktech či službách roste. Sem patří telekomunikace, vývoj softwaru a farmaceutický průmysl a zdravotní technologie. Všimněte si, že se jedná o segmenty s vysokou přidanou hodnotou a potřebou kvalifikovaných, vzdělaných pracovních sil, na rozdíl od montoven automobilů. Musela by tudíž nastoupit hlubší restrukturalizace ve smyslu reformy školství a orientace naši ekonomiky. Rozhodně to není jednoduchý proces, jenže kdy jindy než teď se do něj pustit. Krize by totiž měla být vnímána hlavně jako příležitost ke změně, abychom byli schopni v budoucnu lépe obstát na globálním trhu.

Kde je zakopaný pes

Domnívám se, že jsme stát pracovitých a učenlivých lidí, takže v tom problém nebude, ten vidím jinde. A sice v tom, že současná vláda nemá sebemenší zájem o provedení jakékoli změny, která by nás v budoucnu posunula mezi prosperující ekonomiky. Jejich zájmem je pouze se udržet do příštího volebního období a pokud možno urvat pro sebe, co nejvíce. K tomu patří uplácení jejich voličských skupin planými hesly, sliby a nějakými těmi penězi, což je ve výsledku to nejhorší, co mohou udělat, protože navyšují už tak vysoký schodek státního rozpočtu a zadlužují budoucí generace. Druhá vlna pandemie se samozřejmě podepíše i na plánovaných 500 miliardách deficitu, zapomeňte, že číslo zůstane na této hodnotě, na dluh se pojede vesele dál a až nastane čas splácení, razantně se zvýší inflace, která nakonec znehodnotí úspory a prodraží život nám všem. Bohužel, na politiku této vlády ve výsledku nejvíce doplatí podnikavější a zodpovědnější občané. Ve vládě navíc dramaticky chybí makroekonom, který by viděl problém v širších souvislostech, ministryně financí je právnička, co si zřejmě myslí, že peníze se tisknou u ní v úřadě na laserové tiskárně a zcela jí uniká souvislost mezi množství peněz a kupní silou, protože čím více vytištěných peněz, tím méně si za ně kvůli rostoucí cenové hladině veškerého zboží a služeb pořídíme.

Neklesejte na mysli

S nadcházejícím podzimem to tedy nejsou příliš veselé vyhlídky, nicméně já jako ekonom věřím, že z každé krize se dá vyjít poučenější a silnější, ostatně na podobném principu funguje soukromé podnikání. Z makroekonomického pohledu tomu není jinak, jen musíme mít osvícené a vzdělané vedení státu, které bude prosazovat udržitelné reformy směřující k budoucí prosperitě a ne rozhazovat peníze všemi směry. Příští rok jsou parlamentní volby, tak na to prosím myslete. A co dělat do té doby, aby se člověk nezbláznil a nepropadl depresi? Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu. Koneckonců, snažte se prostě žít a hlavně si zachovat zdravý, střízlivý rozum, budeme ho všichni potřebovat.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/schillerova-koronavirus-rozpocet-schodek.A200603_144343_ekonomika_svob

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-klaus-ekonomika-institut-rady-komentar-analyza.A200401_180749_domaci_maka

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zdrazovani-inflace-ceny-zbozi-sluzby.A200910_094752_ekonomika_mato

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/rozhovor-petr-smutny-pwc-ekonomicka-krize-propousteni.A200630_141740_ekonomika_fih

https://miroslavkrizek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=746395

https://miroslavkrizek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747266

https://miroslavkrizek.blog.idnes.cz/

Autor: Miroslav Křížek | úterý 29.9.2020 7:01 | karma článku: 37.66 | přečteno: 3370x

Další články blogera

Miroslav Křížek

(Ne)mocný hypoteční trh

Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě je v současnosti i ekonomicky zajímavou alternativou.

3.6.2021 v 9:18 | Karma článku: 30.39 | Přečteno: 3688 | Diskuse

Miroslav Křížek

Po zimě přijde jaro

Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst.

4.5.2021 v 10:04 | Karma článku: 31.52 | Přečteno: 4335 | Diskuse

Miroslav Křížek

Vysokým zdaněním bohatých k rovnosti? Nesmysl!

Z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel.

12.4.2021 v 7:52 | Karma článku: 41.81 | Přečteno: 7209 | Diskuse

Miroslav Křížek

Mars útočí!

Tento článek má za úkol po dlouhé době trochu pobavit a odlehčit, byť řada v něm uvedených opatření je legrační pouze do doby, než jejich absurditu plně pocítíte na vlastní kůži a pak už tak legrační nejsou.

22.3.2021 v 9:04 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 9555 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Borovec

Proč být radši investorem než filantropem.

Pokud chceš zlepšit svět k lepšímu, kým se staneš? Filantropem, nebo Investorem. Ekonomové mají jasno.

18.6.2021 v 16:20 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 181 | Diskuse

Luboš Smrčka

Biden sklízí Trumpa protože za rohem je Čína

Průlom po sedmnácti letech! Na dohled je ukončení nejdelšího obchodního sporu mezi USA a EU. Ten se sice týká státní podpory v od běžného spotřebitele odtažité oblasti výroby letadel, ale soužil milovníky vína i motorek.

18.6.2021 v 7:51 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 267 | Diskuse

Richard Neugebauer

Inflace je zlo a příliš nízká nezaměstnanost je katastrofa

Zdánlivě se nic hrozného neděje. Mladé trápí drahé byty v Praze, staří se poněkud uklidnili rostoucími důchody, "záslužné profese" se konečně dočkaly prémií ... ale časovaná bomba tiká ....

17.6.2021 v 8:20 | Karma článku: 19.85 | Přečteno: 440 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Vládní i opoziční populismus nezná mezí

Už koncem července 2020 premiér Andrej Babiš navrhl zvýšení valorizace důchodů o 60 korun. Spoluvládní ČSSD v tom viděla příležitost.

16.6.2021 v 8:00 | Karma článku: 45.33 | Přečteno: 9703 | Diskuse

Lukas Baloga

Vývoj „korona" farmaceutických firem

Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme.

14.6.2021 v 11:04 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 34.57 Průměrná čtenost 6294

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory. Řadový člen politické strany - Trikolóra.

Najdete na iDNES.cz