Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Stane se Česká republika pouští?

11. 05. 2020 9:37:50
Základem všech řešení je ochrana přírody pro lidi, ne proti lidem. Takže i boj se suchem musí být veden pomocí odborníků a ne ekoteroristických nátlakových skupin. Jeden z pilířů by měl být návrat k české původní krajině.

V záplavě zpráv o novém typu koronaviru jako by úplně zanikly zprávy o katastrofálním stavu sucha v České republice. Přitom právě tento problém může být v horizontu let mnohem větším průšvihem než jakékoli respirační onemocnění. Sucho se v posledním období týká 99% našeho území, přičemž 10% je postiženo přímo extrémním suchem. I když v posledních dnech alespoň trochu zapršelo a zlepšila se intenzita sucha v povrchové vrstvě půdy (0-40 cm), problémem nadále zůstává intenzita sucha v hlubší vrstvě půdy (40-80 cm). Je také nutno vzít v úvahu, že cca 50% pitné vody se používá z podzemních vod.

Nejsem hydrolog, ani klimatolog a nechci se do těchto rolí samozvaně pasovat, ale stav naší krajiny a zejména důsledků sucha trápí nejen mě. Odborníci se shodují, že primární příčinou neutěšeného stavu je dlouhodobý deficit srážek v určitém časovém intervalu. Asi se všichni shodneme na abnormálním vývoji počasí v posledních letech, jak je to dlouho, kdy byl v zimě opravdu sníh a v dubnu pravé aprílové počasí plné deště? Silničáři si sice díky mírné zimě mnou ruce, ale sníh a jeho jarní odtávání přírodě chybí, zrovna tak není úplně běžné, že v dubnu často teploty atakují spíše červnové hodnoty. Musíme si ovšem na rovinu přiznat, za sucho můžeme i my sami, a sice nevhodným a intenzivním zemědělstvím, nadměrnou regulací vodních toků a průmyslovou činností. Pokud totiž výše uvedené provádíme dlouhodobě špatně a bez ohledů na přírodu, tak vzrůstá tendence k vysušování krajiny.

Důsledky sucha hrozí opravdu až katastrofální, jako první sektor ekonomiky, který je pocítí, bude zemědělství a jeho produkce, což odborníci definují jako primární dopady. Sníží se výnosy jednotlivých plodin na hektar a bude obtížné zajistit krmivo pro hospodářská zvířata. Farmářům citelně klesnou příjmy, někteří se dokonce dostanou do neřešitelné situace a budou muset s podnikáním skončit. Vzroste i počet žádostí směrem ke státu o kompenzace. Vše pocítíme v konečném důsledku my ve svých peněženkách, ceny potravin poletí strmě vzhůru a některých bude dokonce i nedostatek. Nespasí nás ani levnější dovoz ze zahraničí, situace se suchem není růžová ani tam. V primárním sektoru ekonomiky dopady dále pocítí lesnictví a rybolov, sekundárně vzniknou ztráty i v dopravě, energetice a průmyslu. Hrozí zvýšená nezaměstnanost, následně také ztráty příjmů pro místní komunity a pro státní rozpočet jako celek.

Nesmíme opomíjet ani sekundární dopady na společnost, celosvětově hrozí vzestup nelegální migrace za účelem dostat se do oblastí, kde voda ještě je. U nás se budou vyostřovat spory mezi vlastníky a uživateli vodních zdrojů, ekonomické ztráty totiž nedopadnou na všechny rovnoměrně, takže se napětí ve společnosti zvýší.

Základem všech řešení je ochrana přírody pro lidi, ne proti lidem. Takže i boj se suchem musí být veden pomocí odborníků a ne ekoteroristických nátlakových skupin. Jeden z pilířů by měl být návrat k české původní krajině, nikdy v minulosti nebyly obrovské jednolité lány polí bez diverzifikace plodin, remízků a mokřadů. Snížení zemědělského sucha je prioritní, tudíž podporovat každé řešení, které v krajině zadrží vodu (pozemkové úpravy, obnova rybníků,...). Zároveň je nutné dodat, že by pomohlo zastavit dotace na biopaliva a zamezit přimíchávání biosložky do pohonných hmot, pozitivním důsledkem bude dramatické snížení pěstování řepky, která sice jako plodina má i agrotechnická pozitiva, ale je potřeba ji masivně chemicky ošetřovat na obrovských souvislých plochách, což vede k erozi půdy a zhoršování půdního profilu. Vedlejší pozitivum může být i následné zvýšení pěstování jiných plodin a zlepšení naší potravinové soběstačnosti.

Další opatření musí směřovat opět k retenci vody v krajině, ale i v domácnostech. Kdo si u rodinného domu zřídí retenční nádrž, určitě neprohloupí. Zvážil bych podporu malých a středních podniků a zemědělských farem, které se začnou zabývat zodpovědným hospodařením s vodou. Zároveň se musíme všichni naučit chovat se k vodě šetrně, to bude zásadní úkol nejen pro jednotlivce, ale i pro průmysl a zemědělství. Zásadní je řešit ruku v ruce problematiku plýtvání pitnou vodou ve velkém, mnohde ve světě kroutí hlavou, že splachujeme a zaléváme pitnou vodou.

Tento článek rozhodně neměl přinést ještě větší míru stresu a obav do beztak už dost vyhrocené doby, ale má být varováním, protože v budoucnu už nebude platit „Sůl nad zlato“, ale „Voda nad zlato“.

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 11.5.2020 9:37 | karma článku: 32.02 | přečteno: 970x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Vzděláním k prosperitě

Kvalitní pedagog na škole musí mít adekvátní finanční ohodnocení! Platí, že ty nejlepší lidi musíte do školství přitáhnout. Náklady na takové kvalitní pedagogy jsou ryzí investicí do našich dětí a budoucí prosperity národa.

19.5.2020 v 8:10 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 3104 | Diskuse

Miroslav Křížek

Doktor Zhouba? Vyhlašme mu válku!

Recese ekonomiky pro nás může být důležitým restartem, v podstatě takovým bodem obratu k normálu, kdy budou opět více slyšet i vidět pracovití a šikovní lidé, nikoli zástupci 67. pohlaví nebo klimatičtí křiklouni.

4.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Miroslav Křížek

Vládní ochotnické divadlo

Nejen já podporuji hlavně oživení a obnovení ekonomiky. Lidem se musí vyplatit pracovat, ne být v karanténě. Vítám tudíž i dřívější termíny pro otevření provozoven firem i živnostníků, jenže ti musí mít alespoň minimální jistotu.

27.4.2020 v 9:25 | Karma článku: 45.54 | Přečteno: 10349 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Zdeněk Fekar

Povinné dýško je nesmysl

Jeden pražský vinárník si pořádně naběhl. Kvůli koronaviru méně vydělává a tak chce, aby místo něho zaměstnance víc platili hosté. Učebnicová ukázka špatně zvolené formy komunikace. Spropitným host vyjadřuje svoji spokojenost.

30.5.2020 v 15:18 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 184 | Diskuse

Jaroslav Kuboš

Lopaty a Vykořisťovatelé - jste tu?

Já vím, že jste. Ať chcete nebo ne, jste totiž buď Lopata nebo Vykořisťovatel! Jde jen o to, jakou roli hrajete!

29.5.2020 v 13:06 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 394 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak COVIDEM lidi ovládnout a ochočit

Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. COVID-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 47.15 | Přečteno: 13351 | Diskuse

Ivo Petrouš

Psychologie obrany proti bolesti, protože myšlení bolí

Některé věci je třeba neustále opakovat, opakovat, opakovat. V tom měl Lenin pravdu. 1) Některé malé děti si myslí, že peníze jsou z bankomatu. 2) Někteří dospělí si myslí, že dotace jsou od politiků EU.

28.5.2020 v 22:33 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 261 | Diskuse

Tomáš Volf

Nezávislost a transparentnost ČNB jsou pryč

Česká národní banka by měla být ze své podstaty nezávislou institucí. Měla by být garantem stabilní cenové hladiny na úrovni svého inflačního cíle. Realita však ukazuje, že tomu tak bohužel není.

28.5.2020 v 11:21 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 34.61 Průměrná čtenost 3067

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...