Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Vládní ochotnické divadlo

27. 04. 2020 9:25:39
Nejen já podporuji hlavně oživení a obnovení ekonomiky. Lidem se musí vyplatit pracovat, ne být v karanténě. Vítám tudíž i dřívější termíny pro otevření provozoven firem i živnostníků, jenže ti musí mít alespoň minimální jistotu.

V posledních dnech jednání a konání našich vládních zástupců připomíná tragikomedii s prvky grotesky. Nejvíce na současný stav ale sedí věta z pohádky o Pyšné princezně: „Odvolám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.“ Jak jinak si vysvětlit, že občané jsou seznamováni s novým vývojem opatření většinou zásadně večer, takže nás vlastně udržují v permanentní bdělosti, protože co platí dnes, může být zítra ráno úplně jinak. Všimněte si ještě jedné pozoruhodnosti, na tiskových konferencích vlády poslední dobou až podezřele často chybí samotný premiér Andrej Babiš. Že by mu jeho PR poradci doporučili už se příliš neobjevovat a nespojovat se s tímhle cirkusem, aby to nemělo vliv na volební preference hnutí ANO?

V kontrastu s počínáním české vlády se mi vždy vybaví tiskovky rakouských vládních představitelů, kancléř Sebastian Kurz předstoupí před novináře, sundá si roušku a jako první pochválí občany za dodržování opatření, nezapomene jim poděkovat a pokračuje střízlivě, srozumitelně ve svém projevu. Čeho se většinou dočkáme my? Huhňání v rouškách a někdy také vyhrožování, že o Velikonocích jsme se nechovali dobře, takže se to určitě projeví a budou se opět muset zpřísnit restrikce. Nic takového se naštěstí nestalo, protože naši občané jsou ve velké většině zodpovědní a doporučení epidemiologů dodržují. My nepotřebujeme kárat jako nějaké malé děti, my potřebujeme rozhodný, věcný a promyšlený plán jak se navrátit k relativně normálnímu životu.

Nejen já podporuji hlavně oživení a obnovení ekonomiky. Lidem se musí vyplatit pracovat, ne být v karanténě. Vítám tudíž i dřívější termíny pro otevření provozoven firem i živnostníků, jenže ti musí mít alespoň minimální jistotu, že když nakoupí zásoby pro své podnikání a objednají na určité termíny zákazníky, tak to nebudou muset zase kvůli jinému rozhodnutí vlády měnit. Nejistota je bohužel jedním z faktorů, který negativně ovlivňuje současné ekonomické dění. Vláda by měla fungovat jako stabilizační prvek a ne jako soubor ochotníků k pobavení, který vnáší do situace ještě větší zmatek.

Co je ovšem mnohem závažnější a vzbuzuje jisté pochybnosti, jsou nákupy ochranných pomůcek během nouzového stavu. Ministerstvo zdravotnictví podle informací irozhlas.cz objednalo dodávky respirátorů od firmy Recea Praha v celkové výši 310 milionů Kč. Podezřelé je, že jednatel firmy je v současné době zapletený hned v 18 exekučních řízení a trvalé bydliště má na městském úřadě Prahy 5, navíc se firma zabývá i cukrářstvím a uzenářstvím. Už jen to vzbuzuje pochybnosti o důvěryhodnosti takového dodavatele. Ale to není vše, další objednávka ministerstva zdravotnictví směřovala k firmě La Factory, která měla dodat medicínské masky za 1,2 miliardy Kč. Jedná se o nečinnou firmu, bez zaměstnanců a podle účetní uzávěrky s nulovým ziskem. Nepřipadá vám to minimálně zvláštní? Jenže opět nekončíme, tentokrát se jedná o přemrštěné ceny za ochranné pomůcky, ministerstvo vnitra je dokázalo nakoupit až šestkrát levněji než Vojtěchův resort. Ministerstvo zdravotnictví na začátku propuknutí pandemie koronaviru nakupovalo respirátory FFP2 za 866 Kč bez DPH, ale to samé ministerstvo ve svém přehledu uvedlo, že stejné výrobky kupovalo i za 50 Kč. Ještě si nepřipadáte jako v kocourkově? Dodávám, že ani v nouzovém stavu vláda nesmí postupovat netransparentně a kupovat evidentně předražené ochranné pomůcky. Legislativně je sice možné momentálně uzavírat smlouvy i bez výběrového řízení, ale to není relevantní důvod, proč by ministr Vojtěch měl státnímu rozpočtu pouštět žilou.

Vláda mohla také pružněji reagovat na nabídku respirátorů a masek od českých výrobců, s těmi ovšem většinou nikdo nejednal a na jejich nabídky často ani nikdo nereagoval. Prý by pomůcek nevyrobili dostatečné množství, argumentuje ministr vnitra Hamáček. Ale i to menší množství by znamenalo podporu českých firem a v nadcházející těžké ekonomické situaci se každé pracovní místo počítá.

Kdybych měl vládě na závěr vystavit vysvědčení, tak bych ohodnotil chvalitebnou prvotní rychlost zavedení restrikcí, což byl určitě dobrý krok a pomohl zastavit šíření choroby. Ale v ostatních předmětech jako je podpora ekonomiky nebo komunikace s občany by to byla nedostatečná, zde vláda dlouhodobě selhává. Na druhé straně bych dal výbornou za odehraná divadelní představení na tiskovkách, kultura je momentálně u ledu, tak se můžeme pobavit alespoň provizorně. Jen mi to v konečném důsledku přijde jako hodně hořkosladká komedie, která bohužel bude mít důsledky pro nás všechny.

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 27.4.2020 9:25 | karma článku: 45.54 | přečteno: 10349x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Vzděláním k prosperitě

Kvalitní pedagog na škole musí mít adekvátní finanční ohodnocení! Platí, že ty nejlepší lidi musíte do školství přitáhnout. Náklady na takové kvalitní pedagogy jsou ryzí investicí do našich dětí a budoucí prosperity národa.

19.5.2020 v 8:10 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 3104 | Diskuse

Miroslav Křížek

Stane se Česká republika pouští?

Základem všech řešení je ochrana přírody pro lidi, ne proti lidem. Takže i boj se suchem musí být veden pomocí odborníků a ne ekoteroristických nátlakových skupin. Jeden z pilířů by měl být návrat k české původní krajině.

11.5.2020 v 9:37 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 970 | Diskuse

Miroslav Křížek

Doktor Zhouba? Vyhlašme mu válku!

Recese ekonomiky pro nás může být důležitým restartem, v podstatě takovým bodem obratu k normálu, kdy budou opět více slyšet i vidět pracovití a šikovní lidé, nikoli zástupci 67. pohlaví nebo klimatičtí křiklouni.

4.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Zdeněk Fekar

Povinné dýško je nesmysl

Jeden pražský vinárník si pořádně naběhl. Kvůli koronaviru méně vydělává a tak chce, aby místo něho zaměstnance víc platili hosté. Učebnicová ukázka špatně zvolené formy komunikace. Spropitným host vyjadřuje svoji spokojenost.

30.5.2020 v 15:18 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 128 | Diskuse

Jaroslav Kuboš

Lopaty a Vykořisťovatelé - jste tu?

Já vím, že jste. Ať chcete nebo ne, jste totiž buď Lopata nebo Vykořisťovatel! Jde jen o to, jakou roli hrajete!

29.5.2020 v 13:06 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 390 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak COVIDEM lidi ovládnout a ochočit

Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. COVID-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 47.14 | Přečteno: 13312 | Diskuse

Ivo Petrouš

Psychologie obrany proti bolesti, protože myšlení bolí

Některé věci je třeba neustále opakovat, opakovat, opakovat. V tom měl Lenin pravdu. 1) Některé malé děti si myslí, že peníze jsou z bankomatu. 2) Někteří dospělí si myslí, že dotace jsou od politiků EU.

28.5.2020 v 22:33 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 258 | Diskuse

Tomáš Volf

Nezávislost a transparentnost ČNB jsou pryč

Česká národní banka by měla být ze své podstaty nezávislou institucí. Měla by být garantem stabilní cenové hladiny na úrovni svého inflačního cíle. Realita však ukazuje, že tomu tak bohužel není.

28.5.2020 v 11:21 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 34.61 Průměrná čtenost 3067

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Najdete na iDNES.cz