Vládní ochotnické divadlo

27. 04. 2020 9:25:39
Nejen já podporuji hlavně oživení a obnovení ekonomiky. Lidem se musí vyplatit pracovat, ne být v karanténě. Vítám tudíž i dřívější termíny pro otevření provozoven firem i živnostníků, jenže ti musí mít alespoň minimální jistotu.

V posledních dnech jednání a konání našich vládních zástupců připomíná tragikomedii s prvky grotesky. Nejvíce na současný stav ale sedí věta z pohádky o Pyšné princezně: „Odvolám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.“ Jak jinak si vysvětlit, že občané jsou seznamováni s novým vývojem opatření většinou zásadně večer, takže nás vlastně udržují v permanentní bdělosti, protože co platí dnes, může být zítra ráno úplně jinak. Všimněte si ještě jedné pozoruhodnosti, na tiskových konferencích vlády poslední dobou až podezřele často chybí samotný premiér Andrej Babiš. Že by mu jeho PR poradci doporučili už se příliš neobjevovat a nespojovat se s tímhle cirkusem, aby to nemělo vliv na volební preference hnutí ANO?

V kontrastu s počínáním české vlády se mi vždy vybaví tiskovky rakouských vládních představitelů, kancléř Sebastian Kurz předstoupí před novináře, sundá si roušku a jako první pochválí občany za dodržování opatření, nezapomene jim poděkovat a pokračuje střízlivě, srozumitelně ve svém projevu. Čeho se většinou dočkáme my? Huhňání v rouškách a někdy také vyhrožování, že o Velikonocích jsme se nechovali dobře, takže se to určitě projeví a budou se opět muset zpřísnit restrikce. Nic takového se naštěstí nestalo, protože naši občané jsou ve velké většině zodpovědní a doporučení epidemiologů dodržují. My nepotřebujeme kárat jako nějaké malé děti, my potřebujeme rozhodný, věcný a promyšlený plán jak se navrátit k relativně normálnímu životu.

Nejen já podporuji hlavně oživení a obnovení ekonomiky. Lidem se musí vyplatit pracovat, ne být v karanténě. Vítám tudíž i dřívější termíny pro otevření provozoven firem i živnostníků, jenže ti musí mít alespoň minimální jistotu, že když nakoupí zásoby pro své podnikání a objednají na určité termíny zákazníky, tak to nebudou muset zase kvůli jinému rozhodnutí vlády měnit. Nejistota je bohužel jedním z faktorů, který negativně ovlivňuje současné ekonomické dění. Vláda by měla fungovat jako stabilizační prvek a ne jako soubor ochotníků k pobavení, který vnáší do situace ještě větší zmatek.

Co je ovšem mnohem závažnější a vzbuzuje jisté pochybnosti, jsou nákupy ochranných pomůcek během nouzového stavu. Ministerstvo zdravotnictví podle informací irozhlas.cz objednalo dodávky respirátorů od firmy Recea Praha v celkové výši 310 milionů Kč. Podezřelé je, že jednatel firmy je v současné době zapletený hned v 18 exekučních řízení a trvalé bydliště má na městském úřadě Prahy 5, navíc se firma zabývá i cukrářstvím a uzenářstvím. Už jen to vzbuzuje pochybnosti o důvěryhodnosti takového dodavatele. Ale to není vše, další objednávka ministerstva zdravotnictví směřovala k firmě La Factory, která měla dodat medicínské masky za 1,2 miliardy Kč. Jedná se o nečinnou firmu, bez zaměstnanců a podle účetní uzávěrky s nulovým ziskem. Nepřipadá vám to minimálně zvláštní? Jenže opět nekončíme, tentokrát se jedná o přemrštěné ceny za ochranné pomůcky, ministerstvo vnitra je dokázalo nakoupit až šestkrát levněji než Vojtěchův resort. Ministerstvo zdravotnictví na začátku propuknutí pandemie koronaviru nakupovalo respirátory FFP2 za 866 Kč bez DPH, ale to samé ministerstvo ve svém přehledu uvedlo, že stejné výrobky kupovalo i za 50 Kč. Ještě si nepřipadáte jako v kocourkově? Dodávám, že ani v nouzovém stavu vláda nesmí postupovat netransparentně a kupovat evidentně předražené ochranné pomůcky. Legislativně je sice možné momentálně uzavírat smlouvy i bez výběrového řízení, ale to není relevantní důvod, proč by ministr Vojtěch měl státnímu rozpočtu pouštět žilou.

Vláda mohla také pružněji reagovat na nabídku respirátorů a masek od českých výrobců, s těmi ovšem většinou nikdo nejednal a na jejich nabídky často ani nikdo nereagoval. Prý by pomůcek nevyrobili dostatečné množství, argumentuje ministr vnitra Hamáček. Ale i to menší množství by znamenalo podporu českých firem a v nadcházející těžké ekonomické situaci se každé pracovní místo počítá.

Kdybych měl vládě na závěr vystavit vysvědčení, tak bych ohodnotil chvalitebnou prvotní rychlost zavedení restrikcí, což byl určitě dobrý krok a pomohl zastavit šíření choroby. Ale v ostatních předmětech jako je podpora ekonomiky nebo komunikace s občany by to byla nedostatečná, zde vláda dlouhodobě selhává. Na druhé straně bych dal výbornou za odehraná divadelní představení na tiskovkách, kultura je momentálně u ledu, tak se můžeme pobavit alespoň provizorně. Jen mi to v konečném důsledku přijde jako hodně hořkosladká komedie, která bohužel bude mít důsledky pro nás všechny.

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 27.4.2020 9:25 | karma článku: 45.58 | přečteno: 10448x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 5097 | Diskuse

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 4534 | Diskuse

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 3738 | Diskuse

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 3285 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma článku: 26.47 | Přečteno: 388 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst jde do kopru

Jako spíš „optimistická“ zpráva bylo tiskovými agenturami prezentováno oznámení, že Škoda Auto začne v Indii vyrábět malé sportovně-užitkové vozidlo SUV s délkou do čtyř metrů,

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.25 | Přečteno: 6210 | Diskuse

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 328 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.54 | Přečteno: 3201 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 415 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6227

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...