Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Česká republika - silný a hrdý národní stát

6. 04. 2020 10:07:54
Česká republika je suverénní a hrdý stát, který má právo na národní svébytnost a sebeurčení. Jsme zemí kde vznikly a působí skvělé a prestižní firmy. Příklady táhnou a proto je takových pozitivních příkladů článek plný.

Česká republika - silný a hrdý národní stát

V posledních týdnech se zřetelně projevily výhody národních států, které budou v příkré opozici vůči postojům Evropské unie a tlaku na větší „semknutí se“. Otec myšlenky evropské společné měny Euro, francouzský socialista Jaques Delors je prý zděšen posledním vývojem v Evropské unii a varuje před nedostatkem solidarity. Paradoxní, že zrovna v době, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru a očekávají se obrovské ekonomické problémy, tak je samotná unie se svými členy dokonce tak solidární, že nás soudní dvůr EU ve čtvrtek odsoudil za provinění proti unijnímu právu, když jsme odmítli povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Korunu všemu nasadila Evropská komise svým dopisem, kritizujícím náš zákaz vývozu a reexportu respirátorů. Dokonce vyhrožují sankcemi a krácení evropských dotací. Opravdu se necháme zrovna teď vydírat a nevsadíme radši na silný národní stát?

Ten má v dobách krize nezpochybnitelné výhody, kromě toho, že může jedním zákonem smést ze stolu nesmysly, jakými jsou výše zmíněné kvóty, tak se proti pandemii osvědčuje i krátkodobé uzavření hranic a jejich kontrola. V rozplizlém prostoru, kde by se státní hranice úplně rozpustily, by se asi těžko kontroloval pohyb nakažených osob a určitě by vzrostl i příliv nelegálů z muslimských zemí. Silný stát dále může rychle reagovat na měnící se situaci pomocí své legislativy, bez toho aniž by musel čekat na schválení či povolení z Bruselu, na to teď prostě není čas. Síla státu se neobejde ani bez základních ekonomických pilířů naší společnosti v podobě podnikavých a šikovných lidí. Stále tvrdím, že je jich u nás valná většina a je potřeba jim nesvazovat ruce nadměrnou byrokracií, naopak v této těžké době si zaslouží podporu a povzbuzení. Pojďme se na to podívat pozitivně, protože v České republice máme firmy, na které můžeme být opravdu hrdí!

Národní hrdost teď cítím zejména při vyslovení jména firmy Linet, vyrábějící polohovatelná lůžka a matrace, hojně využívané ve zdravotnictví nejen pro pacienty s Covid-19. Ale není to jen obor medicínské technologie, kde jsou Češi dobří. Studie reklamní agentury Ogilvy&Mather navíc dokazuje, že českým značkám se daří i díky výborné kvalitě jejich produktů, proto nesmíme zapomenout na národní poklad v oblasti potravinářství, a sice české pivovary. V potravinářství přes sto let prosperuje také jihočeská Madeta. Připomeňme si i další firmy s bohatou a dlouhou historií, třeba Koh-i-noor od roku vyrábí od roku 1848 v Českých Budějovicích grafitové tuhy a k tomu se jejich portfolio rozrostlo i do strojírenství či energetiky. Ve strojírenství excelují i rodinné firmy Promet Group nebo TOS Varnsdorf. Nezapomeňme ani na Agrostroj Pelhřimov, největšího výrobce zemědělských strojů u nás. A co tradiční textilní a obuvnický průmysl? Ve světě je se svými netkanými textiliemi proslavená firma Juta, ale daří se i malým značkám jako je například legendární obuv Prestige. V designu budí celosvětové nadšení také práce našich sklářů z Lasvitu a Preciosy. Naše sklo z KavalierGlass frčí též v domácnostech, v průmyslu a v laboratořích,

Vždy jsme vynikali i ve výrobě s vysokou přidanou hodnotou, kde je potřeba vzdělaných zaměstnanců a šikovných inovátorů, příkladem může být firma Meopta se svou optikou pro zobrazovací a osvětlovací systémy. Pozornost si zaslouží i zbrojní průmysl, Česká zbrojovka se svými kvalitními zbraněmi nebo Tatra a její vozy pro armádu, obě firmy jsou vysoce ceněné i ve světě, drtivá většina vojenského zboží míří do zahraničí, jen za první pololetí loňského roku tento export činil více jak 6,8 miliard Kč.

A jak si vedeme v oblasti IT a moderních technologií? Patříme ke světové špičce, vzpomeňte si třeba na antivirové systémy AVG a Avast, oběma dohromady patří 24,9 % trhu, to znamená, že porazili i giganta Microsoft s jeho 23 % podílem. Lídrem na poli informačních systémů je také česká rodinná firma Unicorn, jejíž majitele mimochodem založili i školu, podporující vzdělávání nových talentů. Vynikáme i ve výrobě specifického hardwaru pro telekomunikaci a bezpečnostní systémy, to vše díky firmě Jablotron.

Velmi aktuální je také zejména inovační motor českých firem, jsme světovými lídry v řadě oborů, velmi aktuální je potřeba výroby nanoroušek s FFP3 a vyšším stupněm ochrany. Lídrem v oblasti českých nanotechnologiích je například celosvětově známá Nafigate Corporation. Skvělých českých firem máme na tisíce a tohle bylo jen takové namátkové píchnutí prstu do pomyslné mapy.

Tak co, stále ještě pochybujete a myslíte si, že jsme jen montovna aut a výrobna náhradních dílů pro Německo? Ne, máme spoustu firem a šikovných lidí, na které můžeme být právem hrdí. Ale na druhou stranu mě mrzí, že jsem v článku nevyjmenoval zdaleka všechny, takže jim alespoň chci poděkovat za jejich práci a úsilí, protože bez nich se žádný prosperující stát neobejde. A nejsou to jen oni, je to i vaše kadeřnice, kosmetička nebo prodavačka v malém obchůdku na rohu, zrovna tak jako malý farmář či vinař, hoteliér a restauratér. Všichni svým dílem přispívají k tomu, aby se nám tu dobře žilo i v budoucnu. Je potřeba nemyslet jen na velké koncerny, ale na cílenou, efektivní a rychlou pomoc státu pro všechny, kteří se kvůli současné pandemii ocitli v krizi. V dlouhodobém hledisku musí být naším cílem i podpora vzdělávání v perspektivních oborech a co si budeme povídat generová studia nebo evropská kulturní studia to určitě nebudou.

Doufám, že můj článek vás tentokrát povzbudil a nezapomeňte, že současná situace pro nás může být impulsem k tomu, abychom se zase stali hrdým a soběstačným národem. Už je na čase!

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 6.4.2020 10:07 | karma článku: 41.39 | přečteno: 3973x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Vzděláním k prosperitě

Kvalitní pedagog na škole musí mít adekvátní finanční ohodnocení! Platí, že ty nejlepší lidi musíte do školství přitáhnout. Náklady na takové kvalitní pedagogy jsou ryzí investicí do našich dětí a budoucí prosperity národa.

19.5.2020 v 8:10 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 3104 | Diskuse

Miroslav Křížek

Stane se Česká republika pouští?

Základem všech řešení je ochrana přírody pro lidi, ne proti lidem. Takže i boj se suchem musí být veden pomocí odborníků a ne ekoteroristických nátlakových skupin. Jeden z pilířů by měl být návrat k české původní krajině.

11.5.2020 v 9:37 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 970 | Diskuse

Miroslav Křížek

Doktor Zhouba? Vyhlašme mu válku!

Recese ekonomiky pro nás může být důležitým restartem, v podstatě takovým bodem obratu k normálu, kdy budou opět více slyšet i vidět pracovití a šikovní lidé, nikoli zástupci 67. pohlaví nebo klimatičtí křiklouni.

4.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Miroslav Křížek

Vládní ochotnické divadlo

Nejen já podporuji hlavně oživení a obnovení ekonomiky. Lidem se musí vyplatit pracovat, ne být v karanténě. Vítám tudíž i dřívější termíny pro otevření provozoven firem i živnostníků, jenže ti musí mít alespoň minimální jistotu.

27.4.2020 v 9:25 | Karma článku: 45.54 | Přečteno: 10349 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Zdeněk Fekar

Povinné dýško je nesmysl

Jeden pražský vinárník si pořádně naběhl. Kvůli koronaviru méně vydělává a tak chce, aby místo něho zaměstnance víc platili hosté. Učebnicová ukázka špatně zvolené formy komunikace. Spropitným host vyjadřuje svoji spokojenost.

30.5.2020 v 15:18 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jaroslav Kuboš

Lopaty a Vykořisťovatelé - jste tu?

Já vím, že jste. Ať chcete nebo ne, jste totiž buď Lopata nebo Vykořisťovatel! Jde jen o to, jakou roli hrajete!

29.5.2020 v 13:06 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 405 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak COVIDEM lidi ovládnout a ochočit

Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. COVID-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 47.19 | Přečteno: 13531 | Diskuse

Ivo Petrouš

Psychologie obrany proti bolesti, protože myšlení bolí

Některé věci je třeba neustále opakovat, opakovat, opakovat. V tom měl Lenin pravdu. 1) Některé malé děti si myslí, že peníze jsou z bankomatu. 2) Někteří dospělí si myslí, že dotace jsou od politiků EU.

28.5.2020 v 22:33 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 262 | Diskuse

Tomáš Volf

Nezávislost a transparentnost ČNB jsou pryč

Česká národní banka by měla být ze své podstaty nezávislou institucí. Měla by být garantem stabilní cenové hladiny na úrovni svého inflačního cíle. Realita však ukazuje, že tomu tak bohužel není.

28.5.2020 v 11:21 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 34.61 Průměrná čtenost 3067

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Najdete na iDNES.cz