Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Ekonomický návrat do pravěku (a zpět)

16. 03. 2020 6:55:13
Popis současné krizové situace v kontextu českých ekonomických souvislostí - návrhy řešení a pozitivní myšlenka na závěr.

Ekonomický návrat do pravěku (a zpět)

O tom, že bující pandemie koronaviru bude mít nedozírné ekonomické následky snad už v tuto chvíli nepochybuje vůbec nikdo. Česká republika se zařadila po bok zemí, které přijaly drastická opatření ve snaze zabránit dalšímu šíření nemoci, nejsem oprávněn hodnotit jejich efektivnost z hlediska epidemiologického, ale jako ekonom mohu již teď predikovat jejich následky v hospodářské oblasti.

Mezi odbornou veřejností pomalu začíná převládat názor, že se bude jednat o dramatičtější průběh poklesu ekonomiky než za krize v roce 2008. Podle predikcí CSIS (Center for strategic & international studies) se v lednu a v únoru snížil čínský export o 17,2%, to znamená pokles dodávek dílů do automobilového a strojírenského průmyslu v Evropě. Globální propojení světa navíc výrazněji postihne exportní ekonomiky, mezi které se řadíme i my. Naše závislost na vývozu vztaženému k celkovému HDP za posledních 20 let vzrostla z 27% na 67%, takto vysoký podíl mimo jiné znamená i velmi vysokou citlivost ekonomiky na vnější ekonomické šoky. Export nejvíce směřuje do zemí Evropské unie (přes 90% celkového vývozu). Pokud se kvůli koronavirové krizi sníží odbyt našeho zboží v těchto zemích a navíc do tohoto již tak nebezpečného koktejlu přimícháme nedostatek subdodávek z Číny pro výrobu zboží, o které by třeba ještě zájem byl, tak máme o hlavní problém naší ekonomiky víc než postaráno.

Nejvíce nás bude drtit pokles odbytu automobilů, sektor automobilového průmyslu je u nás nejvýznamnější. Data Sdružení automobilového průmyslu ukazují, že se podílí na celkové průmyslové výrobě jednou čtvrtinou a zaměstnává 150 tisíc lidí, navíc generuje 9% našeho HDP. V případě poklesu výroby čeká zaměstnance nejprve omezování pracovní doby, snížení mezd a v poslední řadě propouštění. Nezaměstnanost vystřelí vzhůru, krize určitě pohne rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti 3,1%. Musíme totiž počítat i s problémy firem, které jsou subdodavateli pro výrobce automobilů, ti zaměstnávají 400 tisíc lidí a samozřejmě se problém přelije i do tohoto sektoru.

Roztočená spirála propadu bude podporována i krachem menších firem z oblasti služeb, zejména pohostinství a cestovního ruchu. Jejich problémy samozřejmě začaly už samotným zákazem je navštěvovat a uzavřením hranic. Zhorší se v momentě, kdy zaměstnanci velkých firem dostanou výpověď a začnou šetřit právě na těchto službách, včetně služeb živnostníků. Ti jsou na tom jako OSVČ v současné situaci velmi špatně, nemají nárok na proplacení alespoň části příjmů, pokud jsou v karanténě, často kvůli restriktivním opatřením prostě vydělávat nemohou a nesáhnout ani na ošetřovné.

V horizontu několika měsíců můžeme očekávat druhotnou platební neschopnost, kdy firmy a jednotlivci prostě nebudou schopni splácet své závazky u bank. Lidé budou mít problémy s pravidelnými splátkami svých hypoték a úvěrů, firemní sektor na tom nebude o moc lépe, kromě splátek úvěrů a leasingů je budou navíc drtit i výplaty mezd zaměstnancům, na které nemusí mít prostředky již po pár týdnech krize, zejména to bude platit pro sektor služeb. Banky sice přislíbily odložení splátek, jenže to není koncepční řešení, s ním musí přijít naše vláda. Současný ministr průmyslu a obchodu navrhuje pouze selektivní podporu a navíc ještě velmi nízkou. Při vybírání komu pomůžeme a komu ne navíc bude vznikat rizikový korupční prostor.

Vláda musí po potlačení koronavirové epidemie přijmout opatření k nastartování ekonomiky. Z hlediska ekonomické teorie existují monetární stimuly, které prostřednictví státu provádí centrální banka a fiskální stimuly přímo aktivované vládou. Pojďme se od teorie opět vrátit k praxi, navrhuji tyto kroky:

- snížení daňové sazby pro daň z příjmů, v případě dlouhotrvajících restriktivních opatření zvážit vyhlášení daňových prázdnin. Odsunutí platby daně z příjmu bez sankcí, jak navrhla současná ministryně financí je spíš logickým gestem, v konečném důsledku to vůbec nic neřeší

- snížení odvodů na sociální pojištění za zaměstnance i pro OSVČ. Mimořádná situace si žádá ponechat lidem více peněz, aby mohli sanovat přímé škody a platit své závazky

- osekat zbytné státní výdaje. Neziskovky v dobách krize nemohou pomýšlet na štědré příspěvky, za které pak pojedou pomáhat lidem do zahraničí, prioritní jsou naši občané.

- zvýšit daňovou progresivitu. Tento krok je vždy nepopulární, ale solidaritu teď potřebujeme víc než kdy jindy

- vládní investiční stimuly zejména pro firmy s českým daňovým domicilem. Investice směřovat k růstu kvality infrastruktury a nastartování průmyslové výroby.

- zvýhodněné úvěry podpořené snížením základní úrokové sazby ze strany ČNB. Firmy si tak budou moci půjčovat levněji, vše bude směřovat k obnovení výroby a zachování pracovních míst

Výše zmíněné nejdůležitější body musí být podporovány zrychlením legislativního procesu a odbouráním byrokratické zátěže (mimochodem zeštíhlení úřednického aparátu je také cestou k snížení zbytných státních výdajů). Pokud by jakýkoli krok odporoval zkostnatělé a často nesmyslné legislativě EU, bude potřeba se spojit s dalšími státy zejména z oblasti Visegrádské čtyřky a tvrdě vyžadovat účinnou nápravu. V dobách krize se mi jeví jako nutné opět nadřadit národní zájmy nad zájmy nadnárodního celku.

Na závěr vás všechny chci ujistit, že jakkoli se situace z ekonomického hlediska může zdát pochmurná, tak nezapomínejme na jeden, asi nejdůležitější fakt. Po každé krizi přijde konjunktura a rozmach, jen nesmíme propásnout šanci k jejich brzkému nastartování.

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 16.3.2020 6:55 | karma článku: 41.22 | přečteno: 8052x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Vláda nás hodila přes palubu

Místo toho, aby se vláda věnovala důkladnému zpracování programu na podporu stále se zhoršující ekonomické situace, tak legislativní kličkou zabránila získání odškodného pro podnikatele. Srovnání vládních rozhodnutí se světem.

26.3.2020 v 11:30 | Karma článku: 31.97 | Přečteno: 1505 | Diskuse

Miroslav Křížek

Pacient Česká republika ... Po vyšetření doktorem ekonomie

Zásadní problémy zdraví české ekonomiky v souvislostech současné situace krize kolem nákazy COVID-19, ale též pojmenování problémů strukturálních a mnohem starších.

22.3.2020 v 10:15 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 859 | Diskuse

Miroslav Křížek

Kolik stojí migrant?

Migrační citové vydíraní, kolik stojí migrant, dopady a důsledky současné geopolitické situace a další.

9.3.2020 v 7:04 | Karma článku: 41.64 | Přečteno: 2638 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Bauer

Pojďme si vidět dnes dál než na špičku nosu!

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ministerstvo-financi-chce-zrusit-dan-z-nabyti-nemovitosti-96542 Já se fakt začínám děsit toho, co bude "potom". Čte někdo to "a daňové úlevy z hypoték"?

29.3.2020 v 16:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Beníček

Musíme vymyslet novou ekonomiku

Situace okolo koronaviru SARS-CoV-2 se zdá být dosti šílená, dokonce padají názory, že jde o nejhorší situaci od druhé světové války. Skutečně je virus tak nebezpečný, nebo podléháme panice? A co ekonomické důsledky?

29.3.2020 v 10:00 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 311 | Diskuse

Richard Neugebauer

Má nás centrální banka zachránit neomezeným tiskem peněz?

Ekonom Lukáš Kovanda odsuzuje v dnešní Mladé frontě DNES fakt, že parlament odmítl souhlasit s tím, aby centrální banka mohla nakupovat dlouhodobé vládní dluhopisy ...

27.3.2020 v 18:16 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 400 | Diskuse

Jarmila Dubravská

Za všetko môže Babiš!

Áno, úplne za všetko! Za to, že zdravotníci nemajú ochranné prostriedky....za to, že my obyčajní ľudia nemáme rúšky respirátory.....za to, že umelci nemajú prácu a nemôžu hrať v divadlách...za to, že je málo testovaných osôb......

27.3.2020 v 9:39 | Karma článku: 36.85 | Přečteno: 1151 | Diskuse

Tomáš Volf

Proklatě drahá tortilla, aneb peso je ke koruně nejslabší v historii

V dnešním světě nestačí být úspěšný, musíte být úspěšný alespoň tak, jak to od vás očekávají ostatní. Tato realita se týká na trzích všech a všude a v poslední době nejvíce Mexika a pesa.

27.3.2020 v 9:28 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 239 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 33.88 Průměrná čtenost 2896

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Najdete na iDNES.cz