Ekonomický návrat do pravěku (a zpět)

16. 03. 2020 6:55:13
Popis současné krizové situace v kontextu českých ekonomických souvislostí - návrhy řešení a pozitivní myšlenka na závěr.

Ekonomický návrat do pravěku (a zpět)

O tom, že bující pandemie koronaviru bude mít nedozírné ekonomické následky snad už v tuto chvíli nepochybuje vůbec nikdo. Česká republika se zařadila po bok zemí, které přijaly drastická opatření ve snaze zabránit dalšímu šíření nemoci, nejsem oprávněn hodnotit jejich efektivnost z hlediska epidemiologického, ale jako ekonom mohu již teď predikovat jejich následky v hospodářské oblasti.

Mezi odbornou veřejností pomalu začíná převládat názor, že se bude jednat o dramatičtější průběh poklesu ekonomiky než za krize v roce 2008. Podle predikcí CSIS (Center for strategic & international studies) se v lednu a v únoru snížil čínský export o 17,2%, to znamená pokles dodávek dílů do automobilového a strojírenského průmyslu v Evropě. Globální propojení světa navíc výrazněji postihne exportní ekonomiky, mezi které se řadíme i my. Naše závislost na vývozu vztaženému k celkovému HDP za posledních 20 let vzrostla z 27% na 67%, takto vysoký podíl mimo jiné znamená i velmi vysokou citlivost ekonomiky na vnější ekonomické šoky. Export nejvíce směřuje do zemí Evropské unie (přes 90% celkového vývozu). Pokud se kvůli koronavirové krizi sníží odbyt našeho zboží v těchto zemích a navíc do tohoto již tak nebezpečného koktejlu přimícháme nedostatek subdodávek z Číny pro výrobu zboží, o které by třeba ještě zájem byl, tak máme o hlavní problém naší ekonomiky víc než postaráno.

Nejvíce nás bude drtit pokles odbytu automobilů, sektor automobilového průmyslu je u nás nejvýznamnější. Data Sdružení automobilového průmyslu ukazují, že se podílí na celkové průmyslové výrobě jednou čtvrtinou a zaměstnává 150 tisíc lidí, navíc generuje 9% našeho HDP. V případě poklesu výroby čeká zaměstnance nejprve omezování pracovní doby, snížení mezd a v poslední řadě propouštění. Nezaměstnanost vystřelí vzhůru, krize určitě pohne rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti 3,1%. Musíme totiž počítat i s problémy firem, které jsou subdodavateli pro výrobce automobilů, ti zaměstnávají 400 tisíc lidí a samozřejmě se problém přelije i do tohoto sektoru.

Roztočená spirála propadu bude podporována i krachem menších firem z oblasti služeb, zejména pohostinství a cestovního ruchu. Jejich problémy samozřejmě začaly už samotným zákazem je navštěvovat a uzavřením hranic. Zhorší se v momentě, kdy zaměstnanci velkých firem dostanou výpověď a začnou šetřit právě na těchto službách, včetně služeb živnostníků. Ti jsou na tom jako OSVČ v současné situaci velmi špatně, nemají nárok na proplacení alespoň části příjmů, pokud jsou v karanténě, často kvůli restriktivním opatřením prostě vydělávat nemohou a nesáhnout ani na ošetřovné.

V horizontu několika měsíců můžeme očekávat druhotnou platební neschopnost, kdy firmy a jednotlivci prostě nebudou schopni splácet své závazky u bank. Lidé budou mít problémy s pravidelnými splátkami svých hypoték a úvěrů, firemní sektor na tom nebude o moc lépe, kromě splátek úvěrů a leasingů je budou navíc drtit i výplaty mezd zaměstnancům, na které nemusí mít prostředky již po pár týdnech krize, zejména to bude platit pro sektor služeb. Banky sice přislíbily odložení splátek, jenže to není koncepční řešení, s ním musí přijít naše vláda. Současný ministr průmyslu a obchodu navrhuje pouze selektivní podporu a navíc ještě velmi nízkou. Při vybírání komu pomůžeme a komu ne navíc bude vznikat rizikový korupční prostor.

Vláda musí po potlačení koronavirové epidemie přijmout opatření k nastartování ekonomiky. Z hlediska ekonomické teorie existují monetární stimuly, které prostřednictví státu provádí centrální banka a fiskální stimuly přímo aktivované vládou. Pojďme se od teorie opět vrátit k praxi, navrhuji tyto kroky:

- snížení daňové sazby pro daň z příjmů, v případě dlouhotrvajících restriktivních opatření zvážit vyhlášení daňových prázdnin. Odsunutí platby daně z příjmu bez sankcí, jak navrhla současná ministryně financí je spíš logickým gestem, v konečném důsledku to vůbec nic neřeší

- snížení odvodů na sociální pojištění za zaměstnance i pro OSVČ. Mimořádná situace si žádá ponechat lidem více peněz, aby mohli sanovat přímé škody a platit své závazky

- osekat zbytné státní výdaje. Neziskovky v dobách krize nemohou pomýšlet na štědré příspěvky, za které pak pojedou pomáhat lidem do zahraničí, prioritní jsou naši občané.

- zvýšit daňovou progresivitu. Tento krok je vždy nepopulární, ale solidaritu teď potřebujeme víc než kdy jindy

- vládní investiční stimuly zejména pro firmy s českým daňovým domicilem. Investice směřovat k růstu kvality infrastruktury a nastartování průmyslové výroby.

- zvýhodněné úvěry podpořené snížením základní úrokové sazby ze strany ČNB. Firmy si tak budou moci půjčovat levněji, vše bude směřovat k obnovení výroby a zachování pracovních míst

Výše zmíněné nejdůležitější body musí být podporovány zrychlením legislativního procesu a odbouráním byrokratické zátěže (mimochodem zeštíhlení úřednického aparátu je také cestou k snížení zbytných státních výdajů). Pokud by jakýkoli krok odporoval zkostnatělé a často nesmyslné legislativě EU, bude potřeba se spojit s dalšími státy zejména z oblasti Visegrádské čtyřky a tvrdě vyžadovat účinnou nápravu. V dobách krize se mi jeví jako nutné opět nadřadit národní zájmy nad zájmy nadnárodního celku.

Na závěr vás všechny chci ujistit, že jakkoli se situace z ekonomického hlediska může zdát pochmurná, tak nezapomínejme na jeden, asi nejdůležitější fakt. Po každé krizi přijde konjunktura a rozmach, jen nesmíme propásnout šanci k jejich brzkému nastartování.

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 16.3.2020 6:55 | karma článku: 41.40 | přečteno: 8365x

Další články blogera

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 5108 | Diskuse

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 4543 | Diskuse

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 3746 | Diskuse

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 3286 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 592 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 900 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.65 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6228

Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...